Milyonlarca Emekliyi Heyecanlandıran Haber! SGK Uzmanı Köşede Kalmış O Detayı Açıkladı! Erdoğan: Yeni Düzenlemeler Yolda Demişti

SSK ve Bağ-Kur emeklisi ek zamla memur emekli zammı oranı yüzde 49,25’e tamamlanmıştı ve en düşük emekli maaşı 10 bin liraya yükseltilmişti. 16 milyon emekli seyyanen zam beklentisi içindeyken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayını işaret ederek yeni düzenlemelerin yolda olduğunu dile getirmişti.

İNTİBAK YASASI GELİRSE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bu açıklamalar sonrası, gözler 6 aylık enflasyon rakamlarına çevrildi. 3 aylık emekli zammı yüzde 15,06 olarak kesinleşti. Rakamın Temmuz ayında refah payı hariç yüzde 24-25 seviyelerinde olması öngörülüyor. En düşük emekli maaşının da 12-15 bin lira aralığına yükseltilmesi bekleniyor.

İNTİBAK YASASI GELECEK Mİ?

Emeklilerin zam beklentisi devam ederken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’un milyonları heyecanlandıran bir yorumu geldi. Erdursun, açıklanan Orta Vadeli Program’da emekliler için hazırlanan düzenlemenin aslında bir intibak yasası olduğunu belirtti. Bu yasanın tamamlanmasıyla birlikte emekli maaşlarında yapılacak zam dışında bir güncelleme olacağını ifade etti.

Emekli maaşlarında bu düzenlemenin şart olduğunu vurgulayan Erdursun, “İntibak, prim gün sayısına göre yatırılan primlere, gün sayısına ve yaşa göre aylıkların değerine kavuşması için herkese eşit şekilde değil, herkesin yatırdığı prim, gün sayısı ve yaşına göre farklı bir şekilde düzenlenerek yapılır. Bu şekilde bir düzenleme yapıldığında, tüm emeklilere intibak yansır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x