İran’ın eski cumhurbaşkanı, resmen başvurdu: Aday adayı oldu

İran’da İbrahim Reisi’nin geçen ay helikopter kazasında yaşamını yitirmesinden sonra gözler 28 Haziran’da yapılacak seçimlerde… 

Ülkede koltuğa oturmak için birçok ismin adı gündeme gelirken, İran’ın eski cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinecad’ın resmen adaylık başvurusu yaptığı duyuruldu. İran devlet televizyonunda yer alan haberde Ahmedinecad’ın resmen aday olduğu duyuruldu. 

Fakat Ahmedinecad’ın adaylığının önce Muhafızlar Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Onaylanan adayların listesi 11 Haziran’da açıklanacak. 

İran Devrim Muhafızları’nın eski bir üyesi olan Ahmedinecad, 2005-2013 yılları arasında ülkeyi yönetmişti. Ahmedinecad’ın 2017’deki adaylığına ise Muhafızlar Konseyi ret vermişti. İran’ın ruhani lideri Hamaney de Ahmedinecad’ın adaylığının hem kendi hem de ülke çıkarlarına uygun olmadığını iddia etmişti. 

2018 yılında Ahmedinecad, Hamaney’i yetkisini sorgularken çok nadir görülen bir olay yaşanmış ve eski cumhurbaşkanı “bağımsız bir seçim yapılması çağrısında bulunmuştu.

Hamaney, Ahmedinecad’ın 2009’da yeniden seçilmesinin ardından onlarca kişinin öldüğü ve yüzlerce insanın da tutuklandığı protestolarda cumhurbaşkanını desteklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir